New parliamentary select committees, two headed by opposition MPs

200
- Advertisement - [resads_adspot id="2"]

More opposition members of Parliament have been named to select committees in keeping with reforms agreed upon under the government-Pakatan Harapan (PH) memorandum of understanding (MoU).

  • 9 new select committees
  • Each committee has 9 MPs – 5 government, 4 opposition
  • Only health, science and innovation committee headed by an opposition lawmaker – Kelvin Yii
  • None of the four Pejuang lawmakers are in any of the select committees
  • Only independent is Maszlee Malik in the education committee

In the revamp, there will be nine new select committees with each committee having nine MPs.

The committees will each comprise five government and four opposition MPs.

In the list, which was signed by Dewan Rakyat Speaker Azhar Azizan Harun, government MPs will head eight of the committees.

Only the health, science and innovation committee and public accounts committee (PAC) are headed by opposition lawmakers, Kelvin Yii (Bandar Kuching-PH) and Wong Kah Woh (Ipoh Timur-PH).

Interestingly, none of the four Pejuang lawmakers are in any of the select committees and the only independent is Maszlee Malik (Simpang Rengam), in the education committee.

The prime minister and PH inked the MoU on September 13 in a bid to end the intense politicking that resulted in two government changes in 17 months.

The agreement was that Ismail would not seek a dissolution of Parliament before July 31, 2022 and would implement major reforms to clean up and make the country’s institutions more transparent.

For its part, the PH coalition promised to cooperate with the government on these measures.

Bernama

The select committees are as follows:

Select committee on fundamental rights

Chairman: Azizah Mohd Dun (Beaufort-PN), Zakaria Mohd Edris (Libaran-PN), Nazri Abdul Aziz (Padang Rengas-BN), Anyi Ngau (Baram-GPS), Ahmad Fadhli Shaari (Pasir Mas-PN), Hassan Karim (Pasir Gudang-PH), Ngeh Koo Ham (Beruas-PH), Madius Tangau (Tuaran-PH) and Charles Santiago (Klang-PH).

Select committee on finance and economy

Chairman: Hasan Ariffin (Rompin-BN), Mohd Redzuan Md Yusof (Alor Gajah-PN), Idris Jusoh (Besut-BN), Robert Lawson Chuat (Betong-GPS), Mohd Khairuddin Aman Razali (Kuala Nerus-PN), Wong Chen (Subang-PH), Ong Kian Meng (Bangi-PH), Khalid Samad (Shah Alam-PH) and Teresa Kok (Seputeh-PH).

Select committee on security

Chairman: Abd Rahim Bakri (Kudat-PN), Tajuddin Abdul Rahman (Pasir Salak-BN), Ramli Mohd Nor (Cameron Highlands-BN), Wilson Ugak Anak Kumbong (Hulu Rajang-GPS), Nik Mohamad Abduh Nik Abdul Aziz (Bachok-PN), Johari Abdul (Sg Petani-PH), Mohamad Sabu (Kota Raja-PH), Lim Lip Eng (Kepong-PH) and Syed Ibrahim Syed Noh (Ledang-PH).

Select committee on agencies under the Prime Minister’s Office

Chairman: Abdul Latiff Abdul Rahman (Kuala Krai-PN), Tajuddin Abdul Rahman (Pasir Salak-BN), Mohd Nizar Zakaria (Parit-BN), Anyi Ngau (Baram-GPS), Shaharizukiman Abd Kadir (Setiu-PN), Khoo Poay Tiong (Kota Melaka-PH), Mohd Azis Jamman (Sepanggar-Warisan), William Leong (Selayang-PH) and Chan Foong Hin (Kota Kinabalu-PH).

Select committee on agriculture and domestic trade

Chairman: Ahmad Maslan (Pontian-BN), Zakaria Mohd Idris (Libaran-PN), Salim Sharif (Jempol-BN), Rohani Abdul Karim (Batang Lupar-GPS), Che Abdullah Mat Nawi (Tumpat-PN), Ma’mun Sulaiman (Kalabakan-Warisan), Salahuddin Ayub (Pulai-PH), Saifuddin Nasution Ismail (Kulim Bandar Baru-PH) and Cha Kee Chin (Rasah-PH).

Select committee on infrastructure development

Chairman: Yusuf Abd Wahab (Tg Manis-GPS), Zakaria Mohd Idris (Libaran-PN), Jazlan Yaakub (Machang-BN), Abdul Azeez Abdul Rahim (Baling-BN), Sabri Azit (Jerai-PN), Chang Lih Kang (Tg Malim-PH), Osar Lng (Sibu-PH), Noor Amin Ahmad (Kangar-PH).

Select committee on education

Chairman: Ahmad Jazlan Yaakub (Mahang-BN), Mohd Fasiah Mohd Fakeh (Sabak Bernam-PN), Ahmad Nazlan Idris (Jerantut-BN), Ahmad Johnis Zawawi (Igan-GPS), Abdul Latiff Abdul Rahman (Kuala Krai-PN), Nik Nazmi Nik Ahmad (Setiawangsa-PH), Teo Nie Ching (Kulai-PH), Dr Maszlee Malik (Simpang Renggam-Ind) and V Sivakumar (Batu Gajah-PH).

Select committee on women, children and social development

Chairman: Azalina Othman Said (Pengerang-BN), Hasan Ariffin (Rompin-BN), Rubiah Wang (Kota Samarahan-GPS), Che Alias Hamid (Kemaman-PN), Ahmad Tarmizi Sulaiman (Sik-PN), Fuziah Salleh (Kuantan-PH), Alice Lau (Lanang-PH), Hannah Yeoh (Segambut-PH) and Fahmi Fadzil (Lembah Pantai-PH).

Select committee on health, science and innovation

Chairman: Kelvin Yii (Bandar Kuching-PH), Mohd Redzuan Md Yusof (Alor Gajah-PN), Abdul Azeez Abdul Rahim (Baling-BN), Bung Mokhtar Radin (Kinabatangan-BN), Lukaniaman Awang Sauni (Sibuti-GPS), Wan Hassan Mohd Ramli (Dungun-PN), Dr Dzulkefly Ahmad (Kuala Selangor-PH), Dr Lee Boon Chye (Gopeng-PH), Yeo Bee Yin (Bakri-PH). – TMI